• Co jeść, żeby dłużej i zdrowiej żyć?

    28 maj 2015 GABINET Możliwość komentowania Co jeść, żeby dłużej i zdrowiej żyć? została wyłączona

    „Zdrowa dieta wydłuża życie” – większość z nas podpisałaby się pod tym zdaniem. Na pytanie co kryje się pod hasłem „zdrowa dieta” odpowiadają naukowcy. Tym razem przebadano, a raczej przepytano 59 tys. Szwedek. Pytano o spożycie konkretnych grup produktów spożywczych na przestrzeni 10 lat. Produkty podzielono na 2 podstawowe kategorie – prozdrowotne i mniej zdrowe.

    Produkty prozdrowotne:
    jabłka/gruszki, owoce cytrusowe, banany, sałata/ogórek, szpinak/jarmuż, pomidory, kapusta, warzywa korzeniowe (marchew, buraki itd.), fasola/groch, mleko z 0.5% lub 1.5% zawartością tłuszczu, jogurt z 1.5% zawartością tłuszczu, pieczywo pełnoziarniste, kruche pieczywo (duża zawartość błonnika, zero tłuszczu), owsianka, łosoś/śledź/tuńczyk, inne ryby.

    Produkty mniej zdrowe:
    mięso, duszone mięso, mielone mięso, boczek, kiełbasy, kaszanka, wędliny, pasztet, podroby, smażone ziemniaki, frytki, czipsy, ser (bogaty w nasycone tłuszcze), masło (bogate w nasycone tłuszcze), margaryna (bogata w tłuszcze trans), białe pieczywo (wysoki indeks glikemiczny), naleśniki, ciastka (wysoki indeks glikemiczny, bogate w tłuszcze trans), lody, cukierki, cukier.

    Po 10 latach badań odkryto, że kobiety które przyznały się do spożycia większej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, ryb i produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, wykazywały się znacznie zmniejszonym ryzykiem śmierci w porównaniu do kobiet konsumujących te produkty w mniejszych ilościach. Dokładnie rzecz ujmując, kobiety które konsumowały regularnie 16-17 produktów z listy prozdrowotnych umierały o 42% rzadziej niż te, które zjadały regularnie od 0 do 8 produktów z tej listy.
    Regularna konsumpcja zróżnicowanych zdrowych produktów jest związana z dłuższym życiem i mniejszą umieralnością na choroby serca i naczyń oraz raka.

    Źródło: „A prospective study of variety of healthy foods and mortality in women” Karin B Michels and Alicja Wolk, Int J Epidemiol. 2002 Aug;31(4):847-54.

    Categories: długie życie, odchudzanie, zdrowa dieta

    Comments are currently closed.