• Czy suplementy diety faktycznie odchudzają?

    14 sty 2014 GABINET Możliwość komentowania Czy suplementy diety faktycznie odchudzają? została wyłączona

    W 2013 roku Duńczycy opisali przypadek 43-letniej kobiety, która dźgnęła sama siebie nożem w brzuch. W wyniku badań na oddziale szpitalnym okazało się, że podczas samookaleczenia była w stanie silnej psychozy wywołanej zatruciem sibutraminą. Jest to popularna substancja o działaniu hamującym łaknienie, będąca składnikiem wielu leków odchudzających dostępnych również na polskim rynku. Środek został ostatecznie wycofany z obrotu w 2010 roku w wyniku badań, które udowodniły wzrost ryzyka zawału serca i udaru mózgu po jego zażyciu. Niestety w kawie odchudzającej, którą spożywała kobieta, znajdowała się zakazana substancja. Jak to się stało, że mimo zakazu produkt został dopuszczony do obrotu? Odpowiedź jest prosta – również na polskim rynku suplementy diety nie podlegają żadnym badaniom weryfikującym skład zadeklarowany przez producenta na opakowaniu. Suplementy, w odróżnieniu od leków, nie przechodzą też żadnych badań klinicznych potwierdzających ich skuteczność.

    Wiele spośród składników suplementów o działaniu odchudzającym nie ma klinicznie potwierdzonej skuteczności. Mimo to ich producenci ciągle powołują się na (nieistniejące) badania kliniczne, a w reklamach manipulują widzem wykorzystując autorytet lekarza. Do tej grupy substancji należą L-karnityna i coraz bardziej popularny pikolinian chromu. Substancje te możemy znaleźć m.in. w składzie suplementu „Linea” – hitu noworocznych bloków reklamowych w telewizji.

     Odchudzanie? Co działa?

    • CLA (skonjugowany kwas linolowy) ma udokumentowane działanie zmniejszające ilość tkanki tłuszczowej wewnątrzbrzusznej a zwiększenie tkanki mięśniowej. Kwas linolowy w dużych ilościach znajduje się w oleju lnianym, słonecznikowym, sojowym i kukurydzianym.
    • Siarczan chondroityny i escyna – hamują lipazę trzustkową, blokując wchłanianie wolnych kwasów tłuszczowych w jelicie.
    • Guarana, kofeina i zielona herbata – przyspieszają przemianę materii poprzez zwiększanie procesu termogenezy.

    Wiele spośród tych substancji znajdziemy w produktach spożywczych. W naturalnej postaci będą lepiej przyswajalne przez nasz organizm.

     

    Napisane na podstawie:

    1. Bertholee D, Ter Horst PG, Wieringa A, Smit JP. „Life-threatening psychosis caused by using sibutramine-contaminated weight-loss coffee” Ned Tijdschr Geneeskd. 2013;157(51):A6676.

    2. Kujawa A, Szponar J, Szponar E, Zapalska-Pozarowska K, Kostek H. „The harmfulness of drugs and slimming substances–a toxicologist’s point of view” Przegl Lek. 2012;69(8):548-51

    Categories: odchudzanie

    Tagi: , , , ,

    Comments are currently closed.