• Masaże i ćwiczenia dla przyszłych mam

  Odbudowa mięśni brzucha po porodzie

  W trakcie ciąży dochodzi do przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu. Kręgosłup w okolicy lędźwiowej mocniej się „wygina”,a  mięśnie brzucha rozciągają. Oprócz rozciągnięcia mięśni mogą pojawić się bóle kręgosłupa. 

  Podczas wizyty testuję stan tzw. kresy białej i oceniam jej ewentualne rozejście. Stopniowo wprowadzam ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz mięśnie dna miednicy.

  Masaże lecznicze i przeciwobrzękowe

  Ból okolicy lędźwiowej i krzyżowej dotyczy około 45% kobiet w ciąży. Jest konsekwencją wzrostu wagi kobiety oraz zmiany postawy w wyniku przemieszczenia się środka ciężkości ku przodowi. Dodatkowo między 20 a 26 tygodniem ciąży, w wyniku działania hormonów, dochodzi do rozluźnienia połączeń więzadłowych w obrębie miednicy, co skutkuje jej nadmierną ruchomością. Bóle pojawiają się najczęściej między 12 a 18 tygodniem ciąży, nasilają w 24-30 tygodniu. Ze względu na ograniczenie możliwości stosowania leków przeciwbólowych w czasie ciąży, zaleca się uśmierzanie bólu za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych np. masaży.

  Masaż w ciąży przynosi ulgę w dolegliwościach pleców, pomaga uporać się z obrzękami kończyn dolnych. Naukowo udowodniony jest wpływ masażu wykonywanego regularnie w czasie trwania ciąży na poprawę nastroju u kobiet, zmniejszenie bólu kończyn dolnych i pleców. Zabieg wykonywany jest w leżeniu na boku lub w pozycji siedzącej, w zależności od preferencji i samopoczucia klientki.

  Seria zabiegów masażu zalecana jest również kobietom planującym ciążę. Masaż klasyczny stanowi profilaktykę powstawania rozstępów, ponieważ uelastycznia skórę przygotowując ją do rozciągania podczas ciąży.

  Masaż w ciąży, zasady wykonywania:

  • masażu nie wykonujemy w sytuacji, gdy ciąża pacjentki jest zagrożona lub jeśli podczas poprzednich ciąż doszło do komplikacji i poronień,
  • w razie wątpliwości proszę Panie o konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę, by upewnić się, że nie widzi on przeciwwskazań do wykonania zabiegów na ciało.