-
Trening / Pilates medyczny / Zoga
Trening medyczny
Trening medyczny jest nieodłącznym elementem rehabilitacji po kontuzji. Pozwala na odtworzenie fizjologicznych wzorców ruchu i powrót do normalnej aktywności.
Trening medyczny jest prowadzony przez fizjoterapeutę. Zajęcia oparte są na ćwiczeniach z użyciem własnej masy ciała ćwiczącego lub z obciążeniem w postaci hantli, taśm Thera-band i Gymstick o oporze maksymalnym 25 kg. Jestem w stanie dostosować obciążenia do osób o różnym stopniu wytrenowania. Przywracam do sprawności pacjentów po operacjach ortopedycznych, kontuzjach związanych ze sportem wyczynowym oraz osoby dopiero rozpoczynające przygodę z aktywnością. Prowadzę treningi zapobiegające kontuzjom sportowym oraz urazom wynikającym z niedostatecznego wytrenowania.
Trening indywidualny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym ciężko się zmotywować do samodzielnych ćwiczeń lub z powodu przebytych kontuzji potrzebują indywidualnie dobranych ćwiczeń.
Pilates medyczny
Technika ćwiczeń oparta na znanej na całym świecie, szczególnie w środowisku tancerzy, koncepcji Josepha Pilatesa. Stawia nacisk na wzmacnianie mięśni brzucha i stabilizację kręgosłupa. Polecana szczególnie tym, którzy chcą się wzmocnić, narzekają na bóle i częste kontuzje kręgosłupa. Jest to technika ćwiczeń oparta na angażowaniu zarówno ciała i umysłu w świadome i precyzyjne wykonywanie ćwiczeń. Pilates uczy świadomości ciała i przygotowuje je do pracy w większych obciążeniach takich jak: praca ze sztangą, boks, bieganie długodystansowe. Pilates to też nauka wykorzystania oddechu w trakcie ćwiczenia.
Szczególnym wskazaniem do ćwiczeń jest spędzanie wielu godzin w jednej pozycji np. praca przy biurku czy w takich zawodach jak: fryzjer, kosmetyczka, dentysta itd. Wszędzie tam, gdzie w cyklu 24-godzinnym ruszamy się bardzo mało. Wiele badań wskazuje na znaczny wpływ braku ruchu na długość życia i zapadalność na choroby układu krążenia i nowotwory. Dotyczy to również osób, które uprawiają sporty tylko w weekendy lub w czasie wakacji. U tzw. weekendowych atletów obserwuje się większe narażenie na urazy sportowe z powodu nie przygotowania układu ruchu do wykonywania skokowego wysiłku fizycznego.
Trening towarzyszy również sesji rehabilitacyjnej i prowadzony jest indywidualnie pod okiem terapeuty.
Zoga(1)
Zoga® Movement to nowatorska koncepcja ćwiczeń polegająca na poszukiwaniu możliwości ciała do uwolnienia ruchu i osiągnięcia równowagi. Jest to połączenie ruchu (asan jogi) i technik manualnych oddziaływujących na system nerwowo-mięśniowo-powięziowy.
Zoga oparta jest na koncepcji taśm anatomicznych Tom’a Myers’a. Według tej koncepcji mięśnie łączą się podłużnie ze sobą przez taśmy anatomiczne. Celem ćwiczeń jest stworzenie połączeń i linii napięcia zbliżonych do zrównoważonych wzorców taśm anatomicznych. Daje to możliwość swobodnego, bezbolesnego poruszania się. Swoboda ruchu jest niezbędna dla wymiany płynów (krwi, limfy) i prowadzenia procesów fizjologicznych w tkankach ciała. Ruch pomiędzy warstwami mięśni i powięzi, pozwalający na swobodny przepływ płynów, ogranicza możliwość rozwoju zmian nowotworowych, bo umożliwia dotarcie wraz z płynami komórek układu immunologicznego, które wychwytują i niszą komórki nowotworowe.
Zoga jest metodą ćwiczeń dla osób w każdym wieku. Ruch wykonywany jest w skupieniu, wsłuchując się w odpowiedź ciała. Staramy się nie przekraczać granicy bólu.
Zoga jest dla mnie kolejną z metod doskonalących pracę ciała. Najczęściej stosuję ją w połączeniu z terapią manualną i ćwiczeniami Pilatesa. Pierwsze spotkanie to ocena postawy i możliwości ruchu. Wsłuchuję się w problemy pacjenta i staram się znaleźć sposób na trwałe wyjście z bólu i ograniczeń ruchowych. W 6-10 sesjach staram się poprawić pracę wszystkich stawów zaczynając od stóp, kolan, bioder poprzez kręgosłup i klatkę piersiową, kończąc na szyi i rękach.
Zoga jest alternatywą dla klasycznego stretchingu. Efekt rozciągnięcia jest trwały i uzyskuje się go przez pracę na łańcuchach mięśniowych, a nie tylko na pojedynczym mięśniu. Po tym etapie zaczynamy wzmacnianie – ćwiczenia bazujące na synchronizacji pracy centrum ciała (mięśni brzucha) z kończynami. Ostatni etap to złożone ćwiczenia na niestabilnym podłożu z użyciem obciążeń.
(1) opis powstał w oparciu o stronę www.zoga-movement.com