-
Kinesiotaping
2 gru 2013 GABINET Możliwość komentowania Kinesiotaping została wyłączona
Przez jednych nazywany „magicznymi plasterkami” przez innych lekceważony. Już od ponad 30 lat znany na całym świecie. Tak jak większość nowinek medycznych pierwotnie spopularyzowany w środowisku sportowym za sprawą swoich wyjątkowych właściwości, o których mówi już sama nazwa.
Przedrostek kinesio- odnosi się do ruchu, dynamiki. Końcówka -taping to nawiązanie do klasycznej metody, oklejania sztywną taśmą, ograniczającą niepożądany kierunek ruchu w stawie. Metodą tą usztywniano „wybite” palce siatkarzy, czy skręcone „kostki” koszykarzy. Jej zadaniem było hamowanie ruchu.Jak działa?
Kinesiotaping nie ogranicza ruchomości. Przeciwnie, wspomaga ruch, by pobudzić krążenie i zmniejszyć objawy stanów zapalnych. Taśmy zostały zaprojektowane tak, by nie obciążały skóry, mają imitować jej elastyczne właściwości.
Działanie kinesiotapingu polega wyłącznie na mechanicznym unoszeniu skóry tak, by znajdujące się pod nią mięśnie zyskały więcej przestrzeni do działania. Taśmy wykorzystują również działanie koloru na percepcję, samopoczucie oraz regulację procesów fizjologicznych w organizmie człowieka np. niebieski działa przeciwzapalnie, różowy rozgrzewa, czarny kojarzący się z siłą – wzmacnia.
Kiedy stosujemy?
Kinesiotaping przynosi ulgę przy przeciążeniach mięśni i stawów wynikających nie tylko z intensywnego wysiłku fizycznego. W gabinecie często oklejamy pacjentów skarżących się na bóle pleców, ramion i karku powstałe za sprawą wielu godzin siedzenia przy biurku. Taśmy pomagają również usuwać miejscowe obrzęki np. w okolicy blizny po cięciu cesarskim, po operacjach plastycznych, liposukcji.
Nie istnieje wiele przeciwwskazań stosowania kinesiotapingu, prócz oczywistych zmian dermatologicznych, rozległych ran na skórze czy poparzeń słonecznych. Metoda ta jest w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży.
Więcej na temat kinesiotapingu znajdziesz tu.
Categories: metody terapeutyczne
Tagi: blizny pooperacyjne, ból kolana, ból kręgosłupa, ciąża, kinesiotaping, obrzęk, praca siedząca, siedzący tryb życia, zwyrodnienie stawów
Comments are currently closed.