• ZOGA

  Zoga® Movement to nowatorska koncepcja ćwiczeń polegająca na poszukiwaniu możliwości ciała do uwolnienia ruchu i osiągnięcia równowagi. Jest to połączenie ruchu (asan jogi) i technik manualnych oddziaływujących na system nerwowo-mięśniowo-powięziowy.

  Zoga oparta jest na koncepcji taśm anatomicznych Tom`a Myers`a. Według tej koncepcji mięśnie łączą się podłużnie ze sobą przez taśmy anatomiczne. Celem ćwiczeń jest stworzenie połączeń i linii napięcia zbliżonych do zrównoważonych wzorców taśm anatomicznych. Daje to możliwość swobodnego, bezbolesnego poruszania się. Swoboda ruchu jest niezbędna dla wymiany płynów (krwi, limfy) i prowadzenia procesów fizjologicznych w tkankach ciała. Ruch pomiędzy warstwami mięśni i powięzi, pozwalający na swobodny przepływ płynów, ogranicza możliwość rozwoju zmian nowotworowych, bo umożliwia dotarcie wraz z płynami komórek układu immunologicznego, które wychwytują i niszą komórki nowotworowe.

  Zoga jest metodą ćwiczeń dla osób w każdym wieku. Ruch wykonywany jest w skupieniu, wsłuchując się w odpowiedź ciała. Staramy się nie przekraczać granicy bólu.

  Zoga jest dla mnie kolejną z metod doskonalących pracę ciała. Najczęściej stosuję ją w połączeniu z terapią manualną i ćwiczeniami Pilatesa. Pierwsze spotkanie to ocena postawy i możliwości ruchu. Wsłuchuję się w problemy pacjenta i staram się znaleźć sposób na trwałe wyjście z bólu i ograniczeń ruchowych. W 6-10 sesjach staram się poprawić pracę wszystkich stawów zaczynając od stóp, kolan, bioder poprzez kręgosłup i klatkę piersiową, kończąc na szyi i rękach.

  Zoga jest alternatywą dla klasycznego stretchingu. Efekt rozciągnięcia jest trwały i uzyskuje się go przez pracę na łańcuchach mięśniowych, a nie tylko na pojedynczym mięśniu. Po tym etapie zaczynamy wzmacnianie – ćwiczenia bazujące na synchronizacji pracy centrum ciała (mięśni brzucha) z kończynami. Ostatni etap to złożone ćwiczenia na niestabilnym podłożu z użyciem obciążeń.

  Jak wygląda terapia za pomocą Zogi zobaczycie w filmie poniżej: