• Jak poznać dobrego fizjoterapeutę?

    3 lut 2014 GABINET Możliwość komentowania Jak poznać dobrego fizjoterapeutę? została wyłączona

    Pacjenci są często zdezorientowani szukając na rynku usług medycznych odpowiedniego specjalisty. Ci, którym nie przytrafił się poważny wypadek, w wyniku którego byli hospitalizowani, operowani a później skierowani na rehabilitację – nie wiedzą, czego mogą oczekiwać od fizjoterapeuty.

    Kim są fizjoterapeuci i czym ich wykształcenie różni się od rehabilitantów? Polska szkoła rehabilitacji w ostatnich latach przeszła zmiany. Od kilku lat na uniwersytetach medycznych i akademiach wychowania fizycznego kształceni są fizjoterapeuci. Zmiana nazwy kierunku studiów z rehabilitacji na fizjoterapię wynika z dostosowania polskiego systemu kształcenia do międzynarodowych standardów, gdzie nazwa zawodu to „physiotherapy” lub „physical therapy”. Fizjoterapeuta jest więc współczesnym odpowiednikiem rehabilitanta.

    W Polsce tytuł magistra fizjoterapii zdobywa się na uczelniach wyższych, głównie uniwersytetach medycznych. To terapeutów z takim wykształceniem powinni Państwo szukać. Wraz z popularyzacją naszego zawodu również uczelnie prywatne rozpoczęły kształcenie fizjoterapeutów. Trudno jednak zaufać poziomowi kształcenia na uczelni pozbawionej tradycji oraz zaplecza do nauki zawodów medycznych. Sprowadza się to do pytania – czy chcielibyście Państwo być leczeni przez lekarza z dyplomem uczelni, która powstała 3 lata wcześniej, a wiedzę zdobywa się w trybie weekendowym?

    Fizjoterapia bywa mylnie kojarzona jedynie z masażem. Masaż leczniczy jest jedną z metod wykorzystywanych w naszej pracy. Jednak dobry fizjoterapeuta jest świadom, że masaż nie wpłynie trwale na rozwiązanie problemów naszych pacjentów. Do tego niezbędny jest wywiad, odnalezienie przyczyny dolegliwości za pomocą rzetelnych testów a w końcu terapia i trening medyczny. Fizjoterapeuci korzystają głównie z technik manualnych, treningu medycznego (kinezyterapii) oraz metod wspomagających, takich jak:

    • fizykoterapia – czyli elektroterapia (prądy), ultradźwięki, laseroterapia czy magnetoterapia,
    • hydroterapia – terapia w wodzie (jest również częścią kinezyterapii),
    • kinesiotaping.

    Współcześnie fizjoterapeuci posiadają wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Dzięki udziałowi w międzynarodowych szkoleniach podyplomowych korzystamy z metod leczenia opartych na solidnych dowodach naukowych. Nasza praca nie ma nic wspólnego z medycyną naturalną, kręgarstwem czy bioenergoterapią!

    Jak poznać dobrego fizjoterapeutę?

    1. Posiada dyplom ukończenia studiów wyższych – państwowej uczelni medycznej lub akademii wychowania fizycznego na kierunku fizjoterapia lub rehabilitacja.
    2. Posiada dyplomy ukończenia międzynarodowych szkoleń podyplomowych: PNF, terapia manualna (szkoła niemiecka, Kaltenborn, Cyriax), Bobath, Vojta. Wymienione szkolenia trwają wiele tygodni i kończą się egzaminem.
    3. Pacjenta leczy nie tylko za pomocą technik manualnych, ale również programu ćwiczeń fizycznych.

    Categories: metody terapeutyczne

    Comments are currently closed.