• Zwyrodnienie stawu biodrowego – program rehabilitacji

    22 sty 2014 GABINET Możliwość komentowania Zwyrodnienie stawu biodrowego – program rehabilitacji została wyłączona

    Szacuje się, że aż 11% polskiej populacji kobiet i mężczyzn po 35 roku życia może cierpieć z powodu zwyrodnień stawów biodrowych. Chorobę zwyrodnieniową najczęściej diagnozuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego bolącego stawu. Niestety, często zmiany są już tak zaawansowane, a dolegliwości tak duże, że jedynym rozwiązaniem jest operacja wszczepienia sztucznego stawu – endoprotezy. Oczekiwanie na operację w Polsce w tej chwili wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

    Bardzo ważne jest wczesne wychwycenie objawów i wykluczenie czynników ryzyka rozwoju choroby. Właściwie poprowadzona rehabilitacja może zatrzymać rozwój choroby na lata.

    Zwyrodnienie stawu biodrowego – wskaźniki kliniczne:

    • ograniczenie ruchu zgięcia w stawie (wchodzenie po schodach, siadanie / wstawanie z krzesła, schylanie się),
    • ograniczenie rotacji zewnętrznej biodra ( zakładanie nogi na nogę, zakładanie skarpetek).

    zwyrodnienie stawu biodrowego

    Do wczesnych objawów można również zaliczyć:

    • kłujący ból „wewnątrz” stawu,
    • ból z boku biodra,
    • dolegliwości po długim chodzeniu, trudności w poruszaniu się po długotrwałym siedzeniu czy leżeniu,
    • „klikanie” lub „przeskakiwanie”  w stawie połączone z bólem.

    Dolegliwości mogą okresowo ustępować i nasilać się nagle po kilku miesiącach.

    Na zwyrodnienia stawów pracujemy latami – długotrwały brak aktywności fizycznej prowadzi do zaburzenia odżywienia stawów, co przyczynia się do rozwoju zapalenia a w konsekwencji procesów degeneracyjnych. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest nadwaga. Osoby otyłe rzadziej się ruszają, ich słabe mięśnie nie są w stanie przenosić zwiększających się obciążeń, w wyniku czego obciążenia w zbyt dużym stopniu przechodzą na stawy. Choroba zwyrodnieniowa ma charakter postępujący, współczesna medycyna nie zna sposobów na odtworzenie czy regenerację już uszkodzonej tkanki chrzęstnej. Potrafimy zatrzymać proces zwyrodnienia oraz wpływać na ograniczenie czynników ryzyka wystąpienia choroby.

    Jak zapobiegać zwyrodnieniom stawów:

    1. Unikaj uszkodzeń stawów np. w wyniku kontuzji sportowych, podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.

    2. Dbaj o stawy utrzymując mięśnie w dobrej kondycji – silne mięśnie wspierają stawy.

    3. Utrzymuj stałą masę ciała. Klikając w link do kalkulatora wagi przeniesiesz się do strony, gdzie po wpisaniu swoich parametrów, dowiesz się, czy Twoja masa ciała jest odpowiednia dla Twojej płci, wieku i wzrostu.

    W Gabinecie prowadzimy autorski program wczesnej rehabilitacji zwyrodnień stawów biodrowych. W ciągu 8 tygodniu trwania terapii gwarantujemy znaczne zmniejszenie dolegliwości, wzmocnienie mięśni oraz spadek wagi. Przez pierwszy miesiąc nasi pacjenci korzystają z rehabilitacji 2 razy w tygodniu,  a w domu wykonują odpowiedni zestaw ćwiczeń. W kolejnym miesiącu, w miarę ustępowania dolegliwości, wizyty stają się rzadsze, kontynuowane są ćwiczenia w domu. Każda wizyta to rehabilitacja indywidualna za pomocą technik manualnych, dodatkowo duże napięcia mięśniowe łagodzimy wprowadzając kinesiotaping.

    Categories: aktywność, częste dolegliwości, odchudzanie

    Tagi: , ,

    Comments are currently closed.