• Jak poradzić sobie z bólem w fazie ostrej

    20 gru 2017 GABINET Możliwość komentowania Jak poradzić sobie z bólem w fazie ostrej została wyłączona

    Kiedy dopada nas ból pleców zwykle kilka dni mija do pierwszego wolnego terminu u fizjoterapeuty. Pacjenci często pytają mnie, jak mają postępować w czasie oczekiwania na pomoc w gabinecie. Jak zwykle, nie ma jednej uniwersalnej recepty. Np. w gabinecie lekarskim najczęściej poleca się odpoczynek – tylko, czy to jest faktycznie najlepsze rozwiązanie? Moje doświadczenie pokazuje, że najszybciej dochodzą do zdrowia (braku bólu) osoby, które mimo dolegliwości wprowadzają aktywność. Moi pacjenci wiedzą już, jakie dokładnie ćwiczenia powinni wykonywać w tzw. ostrej fazie, czyli kilka dni po pojawieniu się bólu. Leżenie i odpoczynek zwykle usztywnia stawy jeszcze bardziej i utrwala ból.

    2 przykłady ćwiczeń przeciwbólowych:

    1. W leżeniu na plecach – przyciąganie do brzucha zgiętych w biodrach i kolanach nóg. Ćwiczymy płynnie i dokładnie bez pogłębiania ruchów tzw. pulsowania. Możemy trzymać się za kolana rękami i w ten sposób prowadzić ruch.

    2. W leżeniu na plecach – przekładnie zgiętych w biodrach i kolanach nóg na prawo i lewo, aż bok uda dotknie podłogi. Tułów leży płasko na podłożu. Ręce są wyprostowane i rozłożone na podłożu.

    Powyższe ćwiczenia mają sens przy dużej liczbie powtórzeń, dlatego zalecam wykonywanie każdego z nich przez 5 minut 2 razy dziennie.

    Kolejnym sposobem jest odpoczynek w tzw. pozycji krzesełkowej, który wyjątkowo zalecam, jeśli ból nie daje spokojnie spać. Należy położyć się na plecach lub na boku ze zgiętymi w biodrach i kolanach nogami. Między kolana można włożyć zrolowany ręcznik.

    Często ulgę przynoszą ciepłe okłady bezpośrednio w miejscu bólu – termofor lub butelka z wodą. Okład trzymamy maksymalnie 15 minut. Alternatywną dla okładów jest ciepła kąpiel lub ciepły prysznic.

    W ostateczności zalecam zażycie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ takich jak ibuprofen. Należy pamiętać, że długotrwałe ich stosowanie może powodować skutki uboczne np. krwawienia z układu pokarmowego.

    Zachęcam do konsultowania dolegliwości bólowych w gabinecie fizjoterapeuty, który zbada kręgosłup i stwierdzi, co jest ich przyczyną.

    Categories: aktywność, częste dolegliwości

    Comments are currently closed.